ទិដ្ឋភាព​ទាហាន​ខ្មែរ​នៅ​តាម​ព្រំដែន​ចុះ​ដង​ទឹក​ស្រះ​យក​មក​ប្រើ​ប្រាស់​ប្រចាំ​ថ្ងៃ។ រូប៖ បណ្ដាញ​សង្គម
ទាហាន​ខ្មែរ​ដែល​កំពុង​ឈរជើង​តាម​ព្រំដែន ក្នុង​តំបន់​មួយចំនួន ត្អូញត្អែរ​ពី​ការ​ខ្វះ​ទឹក​ប្រើប្រាស់ នៅក្នុង​រដូវប្រាំង ដោយ​តំបន់​ខ្លះ ប្រភព​ទឹក​បាន​រីងស្ងួត និង​ត្រូវ​ដឹកជញ្ជូន​ទឹក​ពី​តំបន់​ផ្សេង​មក​ផ្គត់ផ្គង់។ បញ្ហា​នេះ បាន​រំខាន​ដល់​ការអនុវត្ត​តួនាទី​ការពារ​ព្រំដែន និង​ធ្វើ​ឱ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់​សុខភាព​របស់​យោធា​ជួរមុខ។
ភាព​ហួតហែង​នៅក្នុង​រដូវប្រាំង​ឆ្នាំនេះ កំពុង​បង្ក​ការ​លំបាក ដល់​យោធិន​ខ្មែរ ដែល​ទើបនឹង​ឆ្លងកាត់​ភ្លើង​សង្គ្រាម​តាម​ព្រំដែន ដោយសារ​ការ​ខ្វះខាត​ទឹក​សម្រាប់​ប្រើប្រាស់ និង​ខ្វះ​ទីជម្រក​សម្រាប់​ជ្រក​ធ្វើ​ម្លប់។
ទាហាន​ខ្មែរ​ម្នាក់​ឈរជើង​នៅ​ព្រំដែន​ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ ប្រាប់​ទូរទស្សន៍​អាស៊ីសេរី ក្នុង​លក្ខខណ្ឌ​មិន​បញ្ចេញ​ឈ្មោះថា នៅ​ទីតាំង​របស់​លោក កំពុង​ខ្វះខាត​ទឹក​ប្រើប្រាស់ បន្ទាប់ពី​បឹង និង​ប្រឡាយ​ភាគច្រើន​បាន​រីង​ខះ និង​ខ្លះ​នៅសល់​ត្រឹម​ស្មងជើង​។ លោក​បន្ត​ថា ចំពោះ​ទឹក​សម្រាប់​ផឹក មិនសូវ​ជា​ខ្វះខាត​នោះ​ទេ ដោយសារ​មាន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ផ្ដល់​ឱ្យ ក៏ប៉ុន្តែ ទឹក​សម្រាប់​ប្រើប្រាស់​ប្រចាំថ្ងៃ គឺ​ខ្វះខាត​ខ្លាំង ដោយ​នៅពេល​ត្រូវការ​ងូតទឹក ឬ​បោក​ខោអាវ​ម្ដងៗ កងទ័ព​ត្រូវ​ដួស​សម្រិត ទឹក​នៅ​តាម​ប្រឡាយ និង​នៅក្នុង​ថ្លុក​ថ្នមៗ ដើម្បី​ប្រើប្រាស់ ដែល​កត្តា​នេះ​បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​ទាហាន​មួយចំនួន កើត​រមាស​នៅ​លើ​ស្បែក។
ទាហាន​ខ្មែរ​៖ «កាល​មិនទាន់​ច្រូតកាត់​ហ្នឹង វា​មាន​តាម​ប្រឡាយ តែ​ឥឡូវ​ហ្នឹង វា​រីង​នៅ​សល់តែ​បន្តិចបន្តួច​ទេ សម្រាប់​យើង​លាងចាន​អចិន្ត្រៃយ៍។ ជូន​កាល​យើង​ងូតទឹក​កខ្វក់ ហើយ​ត្រី​ហ្នឹង មាត់​ប៉ប៉ិចប៉ប៉ាច់ ហើយ​ទឹក​ហ្នឹង​នៅសល់​ត្រឹមតែ​ស្មង​ជើង​ទេ នៅពេល​បោក​ខោអាវ និង​យក​មក​ពាក់ វា​រមាស់​មែន»។
យោធិន​ជួរមុខ​រូប​នេះ បញ្ជាក់​បន្ថែម​ថា ក្រៅពី​ខ្វះខាត​ទឹក​សម្រាប់​ប្រើប្រាស់ ទាហាន​ជួរមុខ​ក៏​ជួប​បញ្ហា​ខ្វះខាត​កៅស៊ូ​តង់ សម្រាប់​ប្រក់ ដើម្បី​ជ្រក​ម្លប់ ផង​ដែរ ដោយសារតែ​កៅស៊ូ​តង់​ភាគច្រើន បាន​ត្រូវ​អំបែង​ផ្លោង​គ្រាប់​ធ្លុះធ្លាយ​ខូចខាត​អស់​ទៅ​ហើយ។
ក្រៅពី​ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ នៅក្នុង​តំបន់​ផ្សេងទៀត ក៏​ជួបប្រទះ​បញ្ហា​ខ្វះខាត​ទឹក​ប្រើប្រាស់​ដូចគ្នា​ដែរ ដូចជា​នៅ​តំបន់​លើ​ភ្នំ និង​ក្នុង​ព្រៃ​មួយចំនួន នៅ​តំបន់​មុំ​បី ចុង​បូក ប្រាសាទ​តា​ក្របី តា​មាន់​ធំ និង​ជាំ​តែ ជាដើម​។ ក្នុង​នោះ ទាហាន​ជួរមុខ​ខ្លះ បាន​នាំគ្នា​ជីក​អណ្ដូង​ក្នុង​តំបន់​ដី​ថ្មកំបោរ ដើម្បី​យក​ទឹក​ប្រើប្រាស់ ខណៈ​នៅ​តំបន់​ខ្លះទៀត ក្រុម​កងទ័ព​បាន​ដួស​ទឹក​នៅក្នុង​ថ្លុក ដែល​មាន​ស្លឹកឈើ​ត្រាំ​ស្អុយរលួយ យក​មក​ត្រង​ដាក់​ធុង​ទៀត​ផង។
ប្រធាន​សមាគម​គ្រូពេទ្យ​គុណធម៌​កម្ពុជា​លោក​វេជ្ជបណ្ឌិត អ៊ូច វុឌ្ឍី មាន​ប្រសាសន៍ថា ការ​បរិភោគ​ទឹក ដែល​មាន​ស្លឹកឈើ​ត្រាំ ស្អុយ និង​មាន​ជាតិ​កំបោរ នឹង​បណ្ដាល​ឱ្យ​កើត​ជំងឺ​អាសន្នរោគ រាករូស និង​ខូច​តម្រងនោម​ជាដើម ហើយ​ប្រសិនបើ​ទឹក​មិន​ស្អាត​ទាំងនោះ ត្រូវ​គេ​យក​ទៅ​ប្រើប្រាស់​សម្រាប់​ងូត ក៏​បណ្ដាល​ឱ្យ​មាន​ជំងឺ​សើ​ស្បែក​ផង​ដែរ​។ វេជ្ជបណ្ឌិត​រូប​នេះ ណែនាំ​ឱ្យ​អ្នកប្រើប្រាស់ គួរតែ​ធ្វើការ​ចម្រោះ និង​ដាំ​ឱ្យ​ឆ្អិន​ជាមុន​សិន មុខ​នឹង​យក​ទៅ​ផឹក។
លោក អ៊ូច វុឌ្ឍី៖ «វា​បង្ក​ទៅជា​ជំងឺ ដោយសារ​សត្វល្អិត​ផ្សេងៗ នៅក្នុង​ទឹក​មិន​ស្អាត ដូចជា​ព្រូន តេនញ៉ា និង​អាមីប ផ្សេងៗ​អីហ្នឹង វា​អាច​បង្ក​ឱ្យ​មាន​ជំងឺ​អាសន្នរោគ»។
ទាហាន​ម្នាក់​ទៀត ដែល​កំពុង​ឈរជើង​នៅ​ខេត្ត​ព្រះវិហារ ថ្លែង​ក្នុង​លក្ខខណ្ឌ​មិន​បញ្ចេញ​ឈ្មោះ និង​សំឡេង បាន​រៀបរាប់​ថា ប្រភព​ទឹក​ដែល​មាន​នៅ​លើ​ភ្នំ​បាន​រីងស្ងួត​អស់​ហើយ ហើយ​ដើម្បី​បាន​ទឹក​ប្រើប្រាស់ ក្រុម​របស់​លោក​ត្រូវ​ទៅ​រក​អូរ​ដែល​មាន​ទឹក និង​ដួស​យក​មក​ច្រក​ក្នុង ប៊ីដុង ចំណុះ ២០​លីត្រ ហើយ​ដឹក​យក​ទៅ​ជុំរុំ។ ទាហាន​រូប​នេះ បន្ត​ថា ចំពោះ​តំបន់​ដែល​គ្មាន​អូរ ឬ​ប្រឡាយ​សោះ​នោះ ក្រុម​ទាហាន​ត្រូវ​ទៅ​ដឹក​ទឹក​ពី​ខាងក្រោម​មកវិញ ដោយ​ដឹក​តាម​ស៊ីទែន សណ្ដោង​ជាមួយនឹង​រ៉ឺម៉ក​ម៉ូតូ​កញ្ចាស់ ដោយ​មាន​អ្នក​ទាញ និង​អ្នក​រុញ​ពី​ក្រោយ​ជាច្រើន​នាក់​ទៀត។
ទូរទស្សន៍​អាស៊ីសេរី មិនអាច​ទាក់ទង​អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងការពារជាតិ អ្នកស្រី ម៉ាលី សុជាតា ដើម្បី​សុំ​ការ​បកស្រាយ ជុំវិញ​បញ្ហា​នេះ​បាន​ទេ នៅ​ថ្ងៃទី​១៧ ខែកុម្ភៈ។
ពាក់ព័ន្ធ​រឿង​នេះ ប្រមុខ​ដឹកនាំ​ស្ថាប័ន​អធិបតេយ្យ​ជាតិ​ព្រំដែន និង​អន្តោប្រវេសន៍ នៃ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ឯករាជ្យ ២៣​តុលា លោក អ៊ុំ សំអាន ជំរុញ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល គិតគូរ​ពី​សុខុមាលភាព និង​ការរស់នៅ​របស់​ទាហាន​ជួរមុខ ដោយ​មិន​ត្រូវ​បណ្ដោយ​ឱ្យ​ពួកគេ​ប្រតិបត្តិ​កាតព្វកិច្ច​ការពារ​ព្រំដែន ដោយ​ខ្វះខាត​ទាំង​ជីវភាព ឧបករណ៍ សម្ភារៈ​ប្រើប្រាស់ និង​ពឹង​ផ្អែកលើ​ការ​សុំ​ជំនួយ​ពី​សប្បុរសជន​ទាំងស្រុង​នោះ​ឡើយ។
លោក អ៊ុំ សំអាន៖ «កុំថាឡើយ សូម្បីតែ​ទឹក​ក៏​មិន​មាន​ឱ្យ​ទាហាន​ហូប​គ្រប់គ្រាន់​ផង ទៅ​រក​សព្វាវុធ​ទំនើបៗ​មកពីណា មក​ការពារ​ជាតិ ដើម្បី​ទប់ទល់​ទៅ​នឹង​ការឈ្លានពាន​របស់​ថៃ​បាន។ គិតតែ​ពង្រឹង​កង​អង្គរក្ស​ដើម្បី​តែ​ការពារ​អំណាច ដើម្បី​បង្ក្រាប​ខ្មែរ​គ្នាឯង អត់​គិត​ពង្រឹង​វិស័យ​ការពារ​ជាតិ​ទេ»។
ស្ថានភាព​កងទ័ព ដែល​កំពុង​ឈរជើង​នៅ​តំបន់​ជួរមុខ​បច្ចុប្បន្ន ក្រៅពី​ខ្វះខាត​ទឹក​ប្រើប្រាស់ និង​ការ​ហូបចុក ពួកគាត់​ត្រូវធ្វើ​ការងារ​ដោយ​ប្រើ​កម្លាំង ដូចជា​ជីក​លេណដ្ឋាន​ដោយ​ដៃ និង​ជញ្ជូន​សម្ភារៈ​ដោយ​ថ្មើរជើង​ជាដើម​។ ការ​លំបាក និង​ភាព​ខ្វះខាត​ក្នុង​ការ​បំពេញ​តួនាទី បូករួម​ទាំង​ការ​នឹករលឹក​គ្រួសារ នៅ​ឯ​ស្រុក​ផង​នោះ បាន​បណ្ដាល​ឱ្យ​ទាហាន​មួយចំនួន កើត​វិបត្តិ​ផ្លូវចិត្ត​ផង​ដែរ។
ទោះជា​យ៉ាងណា បញ្ហា​ទាំងអស់​នេះ ត្រូវ​បាន​រដ្ឋាភិបាល​បិទ​ខ្ទប់ មិន​ឱ្យ​ដឹង​ដល់​សាធារណជន​នោះ​ឡើយ ដោយ​សំអាង​ថា បញ្ហា​នេះ គឺជា​ការ​ធ្វើ​ឱ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់​ទឹកចិត្ត​កងទ័ព និង​សន្តិសុខ​ជាតិ។
ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​បញ្ហា​ទាហាន​ខ្វះ​ទឹក​ប្រើប្រាស់​នេះ​ដែរ ថ្មីៗ​នេះ សាលាដំបូង​ខេត្ត​ឧត្តរមានជ័យ បាន​ចោទ​ប្រកាន់ និង​ឃុំខ្លួន​អ្នកសារព័ត៌មាន អនឡាញ​ម្នាក់ គឺ​លោក លួត សុផល ពី​បទ​«​ធ្វើ​ឱ្យ​ខូច​ទឹកចិត្ត​កងទ័ព​» និង «​ញុះញង់​ឱ្យ​ប្រព្រឹត្ត​បទឧក្រិដ្ឋ​ជាអាទិ៍​» ក្រោយពី​អ្នកសារព័ត៌មាន​រូប​នេះ​បាន​ផ្សាយ​ព័ត៌មាន​មាន​ចំណងជើង​ថា​«​អត់​សូម្បី​ទឹក​» កាលពី​ថ្ងៃទី​៧ ខែកុម្ភៈ ដែល​លោក​ចង់​សំដៅ​ដល់​ការ​ខ្វះ​ទឹក​ប្រើប្រាស់​របស់​កងទ័ព​ក្នុង​ពេល​កម្ពុជា​បន្ត​មាន​ជម្លោះព្រំដែន​ជាមួយ​ថៃ​នោះ៕